Naše zahrádky už dávno nejsou o pěstování zeleniny, stávají se relaxační zónou a tak trochu uměleckým dílem, kterým se chceme pochlubit známým. Vytvořit takové dílo je dlouhodobá záležitost. Je to o plánování, při kterém je nutné brát ohled na velikost a členitost pozemku, jeho polohu i klimatické podmínky. Záleží také na tom, v jakém stylu chcete zahradu koncipovat.
Všemi těmito otázkami se zabývá zahradní architektura. Pokud chcete mít zahradu opravdu krásnou a přitom plně funkční, je dobré se dohodnout na spolupráci s odborníkem a vybrat ze zahradních stylů takový, který je pro váš pozemek nejvhodnější.
Zahrady podle feng shui
Feng shui, stejně jako jiné orientální filozofie, se do zahrad často promítá, jí inspirovanou zahradu by si ale měl pořídit jen někdo, kdo se s ní ztotožňuje. Takové pozemky se vysazují vegetací a dozdobují dekorativními prvky, přičemž se dává přednost křivkám, ohybům a nepravidelnostem, nepřirozené rovné linie se nevyužívají.
Anglický styl je oblíbený i u nás
Příroda divoká i zkrocená a kontrasty mezi nimi, to jsou charakteristické rysy anglického stylu. Bujné smíšené výsadby keřů, trav a jehličnanů a volně rostoucí trvalky se snoubí s přísně tvarovanými živými ploty a zastřihovanými stromy.
Vzpomínky na dovolenou v Řecku
I středomořský styl si u nás získává oblibu, v tomto případě ovšem bez citlivého přístupu zkušeného odborníka můžete spadnout k nevkusné kýčovitosti. Svoboda a mnohobarevnost se musí nenápadně ukočírovat.
V našem prostředí vynikne prostý venkovský styl
Po generace předávaná praktičnost a jednoduchost s akcentem na rukodělné detaily dává našim zahradám mnohem hlubší smysl než neobvyklá exotika. Kamenné sloupky u plotu, mísení užitkových rostlin s okrasnými, vůně a bzučení pilných včel, jejichž med je nenahraditelný – to je pravá venkovská zahrada.