Virtuální realita pomáhá uskutečňovat ve firmách takové představy, které jsme mohli vidět v amerických filmech, které se odehrávali v budoucnosti. Hovory s hologramem osoby, 3D promítání objektu ještě před jeho postavení a spoustu dalších možností – to už dnes začíná být skutečností. Hlavním úkolem virtuální či rozšířené reality je povznést firmu na novou úroveň a usnadnit jí některé činnosti. Kde všude můžeme na virtuální realitu narazit?
Stavebnictví
V současné době můžete vidět budovu, která je teprve projektem, také v 3D modelu. Ne každý se orientuje v papírových předlohách pro stavbu budov, navíc je obtížné si výsledek představit. Kdybychom měli možnost podívat se na takovou budovu v okamžiku, kdy už bude postavená a dokonce se projít jejím interiére – to by bylo něco jiného! Na takovém modelu by bylo jasně vidět, jestli obsahuje vše, co jsme si představovali. A toto se může stát díky virtuální realitě skutečností!
Zdravotnictví
Pokud si můžete něco vyzkoušet a případné chyby snadno opravit, pak jste sebejistější. Navíc tuto činnost můžete opakovat znovu a znovu, čímž získáte jistotu ve svých činnostech. Když pak nastane situace, že na vás bude závislá záchrana života, budete vědět, co děláte, protože jste již získali zkušenosti. V zahraničí už nějaké programy, na kterých se cvičí zdravotníci nebo vojáci existují.
Řízení auta
Také některé simulátory řízení už jsou k dispozici. Mají za úkol naučit řídit ještě před tím, než si skutečně sednete do auta a připravit vás i na situace, se kterými se jen tak nesetkáte. Při řízení jde totiž často o sekundy – čím dříve se rozhodneme, co dělat, tím méně závažné následky můžeme způsobit. Jízda na namrzlé vozovce, smyk a další situace jsou něčím, co v autoškole nemusíme zažít. Při využití simulátorů pro každého řidiče by si takovými situacemi prošel každý budoucí řidič.