Majitelé rodinných domů obvykle každým rokem musí řešit, čím budou topit v nadcházející sezóně. Jsou-li zároveň majiteli kotlů na tuhé palivo, krbových kamen nebo krbů, nabízejí se jim různé možnosti – dřevo, dřevěné nebo uhelné brikety. V čem tkví výhoda uhelných briket?
Proč topit uhelnými briketami?
V sousedním Německu i u nás si uhelné brikety nacházejí stále větší počet těch, kteří jimi topí. Jejich obliba vzrůstá i proto, že nabízejí vysokou výhřevnost. To oceňují hlavně majitelé krbových kamen, v nichž obvykle topí dřevem. Na noc stačí naložit do topeniště pár uhelných briket, které vydrží žhnout celou noc, a udržovat tak teplo v místnosti. Ráno pak lehce rozděláte oheň pomocí dřeva.
Protože se uhelné brikety prodávají v balících bez přítomnosti uhelného prachu, je možné je položit na podlahu hned vedle krbových kamen. Není třeba se vůbec obávat, že by ji ušpinily. Je to velká výhoda, protože tím je manipulace s nimi velmi snadná. Stačí si objednat potřebné množství uhelných briket, a to nejlépe za mimosezónní výhodnější ceny v období květen až červenec, čímž můžete ušetřit své finance, zvláště když bude doprava zdarma. Brikety se obvykle prodávají v balících po 10 nebo 25 kilogramech, majitelé kotlů nebo krbových kamen či krbů si ale častěji než samotné balíky objednávají rovnou celou paletu.
Jak topit s uhelnými briketami
Na podpalování uhelných briket se používá vhodný podpalovač a několik kousků dřeva určeného k podpalu. Jakmile se dřevo rozhoří, vložíte na něho uhelné brikety. Přívod vzduchu do kamen by měl být úplně otevřený. Jakmile budou uhelné brikety dostatečně hořet, je možné přívod vzduchu omezit. Pozor je však třeba dávat na nedostatek kyslíku, který by měl za následek pouhé dýmání.
Když vzniknou žhavé uhlíky, přiložíte na ně pár uhelných briket a otevřete přívod vzduchu. Pak upravujete přívod vzduchu podle potřeby.