Nemusíte být hned odborníci, abyste věděli, že gruzínská vína patří mezi nejvyšší sortu světa a nabízí neotřelou chuť. Volit smíte odrůdy z menších i větších vinařských oblastí Gruzínské Kachetie, jež jsou proslulé jižně položenými svahy. Vína odsud jsou plná výrazné chuti a struktury včetně krásné vyzrálosti. Tu oceníte u masitých pokrmů, talíře lahůdkových sýrů i večerního posezení u sklenky opravdu kvalitního vína.
Harmonie chutí
Mezi oblíbená vína patří polosladké provedení. Nejen gruzínská polosladká vína mohou obsahovat až 45 gramů zbytkového cukru na litr. Vína z Gruzie jsou přírodně polosladká, přičemž hlavní roli hraje podnebí. To usnadňuje dostatečné dozrání hroznů do sladké chuti a vinný mošt bez nutnosti uměle doslazovat. Vína z Gruzie jsou tedy skvělou volbou pro milovníky polosladkých vín s vyšším obsahem cukru. Pokud byste chtěli gruzínská vína teprve objevit, vyzkoušet můžete například degustační box s pečlivě vybranými lahvemi těch nejlepších vín z této oblasti. Luxusní dárkové boxy jsou navíc fantastickým dárkem pro milovníky dobrého vína i znalé odborníky a zaujmou i samotným propracováním obalu.
8 000 let stará tradice z Gruzie
Z Gruzie nelze opomenout i červená suchá vína. Z pohodlí domova si můžete vychutnat i sklenku barikového červeného vína, jež dozrává v poctivých dubových sudech. Sudy se vyrábí ze severských stromů rostoucích na svazích kavkazských hor. Zajímavostí je, že dřevo se suší dlouhou dobu v závislosti na kvalitě, dokud nedostane výroba zelenou. Víno z takových sudů je svěží, ovocné a slibuje měkký a minerální chuťový profil. Určitě se též hodí jako jedinečný dárek, protože lahev vysoce kvalitního gruzínského vína je výtečnou volbou, a pokud k němu navíc připravíte třeba husu či kačenu, máte postaráno o dokonalý chuťový zážitek. V Česku zatím o gruzínských vínech není tolik informací, což je velká škoda, proto neváhejte a vyzkoušejte co nejdříve, a věřte, že se stanou nedílnou součástí vaší domácí vinotéky.