Na Vysoké škole báňské Ostrava začal veslařský oddíl pracovat hned se vznikem VŠTJ VŠB Ostrava v roce 1961. VŠB potřebovala loděnici pro výuku kanoistiky a spojila se s veslaři. Tak vznikl Veslařský oddíl PERUN TJ VŠB Ostrava. V brzké době se ostravští veslaři začali prosazovat a jména jako Ing. Ertel, Ing. Madyda, Zbořil, Vitásek, Ing. Pešat, Žídek se natrvalo zapsala nejen do historie ostravského veslování.
Po revolučním roce 1989 se historický VK PERUN Ostrava osamostatnil, získal v rámci restituce zpět budovy loděnice u řeky Odry a veslaři z VŠB zde zůstali již pouze dočasnými hosty.
Nová éra veslování na VŠB se datuje od roku 1991, kdy na půdě školy vznikl studentský veslařský oddíl při VSK VŠB-TU Ostrava, jediný svého druhu v České republice.
Veslování bylo zařazeno do programu nepovinné tělesné výchovy na VŠB-TU, uskutečnily se první kurzy sportovní specializace. Našli se první nadšenci, kteří začali objevovat krásy veslování a začali se zúčastňovat také sportovních regat, a to nejen na našich, ale i zahraničních – 1.místo obsadil dvojskif Burkovič, Bezecný na veslařské regatě v Regensburgu, Žídek se zúčastnil veslařského triatlonu v Passau, párová čtyřka (Žídek, Bezecný, Foldyna, Burkovič, korm. Kaluža) se zúčastnila veslařského maratonu ve Frankfurtu nad Odrou.
Od té doby pokročilo veslování na VŠB-TU Ostrava zase o kus dále. V roce 1992 se poprvé setkali s veslařskými trenažéry a zúčastnili se prvního Mezinárodního mistrovství ČSFR v halovém veslování. V roce 1993, kdy se v rámci Mezinárodního mistrovství ČSFR v halovém veslování konalo také Akademické mistrovství republiky sbírali první úspěchy a medaile. Šotová byla akademickou mistryní republiky v kategorii lehkých vah, Matuštíková vybojovala stříbro. V kategorii bez omezení vah vybojovaly Sobková stříbro a Zarembová bronz. Od té doby se v kategorii lehkých vah úspěšně prosazuje Matuštíková (Kavalová), která skončila na celkovém 5.místě v sérii závodů Českého poháru v roce 1998.
V roce 1996 se veslaři VŠB-TU Ostrava zúčastnili po dlouhé době opět také závodů na vodě. V červnu se kvalifikovali z Přeborů Moravy na Mistrovství ČR. Tam se probojovaly do finále ženy LV na skifu a dvojskifu. Matuštíková po velkém boji sice podlehla a obsadila až 6.místo, ale vše si vynahradila v závodě dvojskifů, kde spolu s Michalovou obsadily krásné 4.místo.
Loděnice:
Sportovně rekreační areálu Hlučín (štěrkovna)
Mail: jiri.zidek@vsb.cz
Web: www.volny.cz/veslarivsbtuo/