Je známým faktem, že přirozené světlo je pro člověka daleko zdravější a přirozenější než jakákoliv moderní LED zářivka či žárovka. Bohužel jsou prostory, které přirozeným světlem zásobit nelze. Nebo lze?
Typickým příkladem jsou velké haly. I když mají okna po obvodu, na osvětlení celé haly to rozhodně nestačí. Zářivky jsou přitom drahé na pořízení i na provoz. V takových případech je vhodné využít spíš střešní světlík.
Jak fungují střešní světlíky?
Střešní světlík zpozorujete už na střeše. Instaluje se nejčastěji na střechy ploché, ale podmínkou to není. Na střeše se nachází konstrukce ve tvaru kopule nebo stříšky. Tato konstrukce má většinou polykarbonátové komůrky, kterými dovnitř proudí světlo. Za ní se skrývá systém potrubí osázený zrcadly. Důmyslná konstrukce, která využívá jednoduchých fyzikálních zákonů zajistí, že je světlo ze střechy přivedeno až přímo do zvoleného interiéru, tedy do spodní části haly.
Systém střešních světlíků se dá využít nejen v průmyslových halách, ale také v domácnostech. I v rodinných domech je běžné mít nějaké prostory bez oken. Typicky to bývá třeba chodba situovaná uprostřed domu a obklopená místnostmi. Střešní světlík je v tomto případě skvělým řešením, který vám ušetří na účtech za energie.
Jak si vybudovat světlík?
Tato práce patří do rukou zkušených. Obraťte se na společnost R3STAV, tento výrobce světlíků má zkušenosti na trhu již od roku 2015. Dokáží vyhodnotit situaci a navrhnout ten správný světlík pro váš dům, kancelář nebo průmyslovou halu. Mají za sebou přes 230 realizací a zkušenosti s opravdu různými budovami.
Kromě výroby nabízí i rekonstrukce starých světlíků, které stojí spoustu peněz. Uniká jimi teplo, a dokonce jimi skrze staré těsnění může zatékat. Neváhejte se dohodnout na rekonstrukci co nejdříve.