Přemýšleli jste někdy, že se pustíte do interiérové rekonstrukce na klíč, ale chybí vám představivost? Projekt s 3D fotorealistickou vizualizací by vám měl v tomto ohledu usnadnit život. Pojďme si blíže představit, jak taková grafika vzniká a co můžeme od této služby očekávat.
Rekonstrukce na klíč a podklady ke vzniku vizualizace
Základ interiérové vizualizace spočívá ve zpracování modelu daného interiéru. Designér se dostaví do prostoru osobně, nebo celá komunikace probíhá elektronicky. K tomuto musí mít zákazník stavební dokumentaci. Pokud ji nevlastní je třeba zamýšlený prostor detailně zaměřit. Vytvořený návrh se vybavuje pomocí různého nábytku, doplňků a dalších zařizovacích předmětů. Vše lze doplnit o virtuální prohlídku, která bude velmi nápomocná v případě, že rekonstruujete velmi malý prostor.
Vznik vizualizace krok po krku
- Překreslení půdorysu do programu.
- Výběr a umístění zařizovacích předmětů.
- Kontrola norem vzdáleností a výšek.
- Nadefinování materiálu všech předmětů (sklo, dřevo, keramika, kov apod.)
- Renderování – tvorba reálného obrazu (vhodné osvětlení místnosti).
Zosobněná 3D vizualizace interiéru
Pokud klient poskytne vhodné podklady (například vlastní obrazy, které do prostoru umístí či fotografii svého domácího mazlíčka, vizualizace může být o tyto konkrétní prvky doplněna.
Finanční nákladnost vizualizace
Cena začíná okolo 3000 Kč a obsahuje vizualizaci interiéru ve čtyřech pohledech ve fotorealistickém vyobrazení. Základní korekce materiálů a barev, pokud byste požadovali vyobrazení větších detailů (například viz výše uvedené zosobnění), cena se může až zdvojnásobit.
Co by v návrhu interiéru nemělo chybět
Perfektní zpracování vizualizace není jedinou součástí návrhu. Co by měl tedy konečný projekt dále obsahovat?
· Technické výkresy – řešení nábytku na míru, osvětlení, pokládky podlah apod.
· Půdorysné řešení interiéru v měřítku – jedná se o 2D pohled na místnost z vrchu. Díky půdorysu jsou krásně vidět vzdálenosti mezi jednotlivými kusy nábytku.
· Nárysy stěn v měřítku – další varianta 2D vyobrazení interiéru. V kombinaci s půdorysem mohou klientovi s lepší představivostí poskytnout poměrně kompletní obrázek o výsledné podobě interiéru.
· Vzorkovnice – souhrn všech konkrétních prvků, které budou v návrhu použity. Součástí vzorkovnice by měly být i vzorky materiálů, které budou reálně použity.
· Kompletní seznam výrobků – měl by obsahovat pořizovací cenu a adresu místa, kde je lze za zakoupit.
· Mood board/koncept board – nastíní atmosféru, barevnost, styl a hlavní myšlenku interiéru.
Šikovnější jedinci mohou vizualizaci zkusit sami
Na internetu dnes naleznete aplikace, ve kterých si můžete interiér zkusit navrhnout za pomoci vlastních sil. Ve Freeware verzi jsou k dispozici modely půdorysů, oken, nebo schodišť, které lze dále volně upravovat. Rovněž lze modelovat základní vybavení obytných místností, kuchyní a koupelen. Zkušenější uživatelé mohou upravovat barvy, tvary a materiály. Exportovat výsledný projekt do 3D fotorealistické vizualizace však bude vyžadovat registraci zákazníka. U některých poskytovatelů se připravte i na anglickou verzi systému.
Vizualizace se (vy)platí
Standardně bývá 3D vizualizace součástí projektu, pokud tomu tak není, nelitujte si za ni připlatit, případně se nebojte zkusit modelování sami.
Zkoušeli jste si někdy zpracovat 3D návrh z vlastního počítače? Pokud ano, podělte se s námi o své zkušenosti, které mohou být přínosem pro další čtenáře.