Proč v notebooku používat SSD disk?

SSD disk do notebooku

Kapacita pevného disku zajímá rozhodně každého uživatele stolního počítače či notebooku. Pokud tedy vybíráte pevný disk, popřípadě SSD disky, bude vždy záležet na kapacitě tohoto disku a také na dalších důležitých parametrech. 

Nejprve je rozhodně také třeba si uvědomit, na jakou práci budete počítač či notebook používat. 

Přidání SSD disku do notebooku či do počítače totiž výrazně zvýší jeho rychlost, a tak pokud tedy budete chtít pracovat s větším obnosem dat či budete na notebooku hrát hry, bude se vám SSD disk v zařízení rozhodně hodit více než klasický, sice levnější ovšem o poznání pomalejší SATA disk.

Jakým způsobem vybírat HDD či SSD disky?

HDD disky představují levnější řešení, které je na trhu k mání již 60 let. Technologický pokrok sice udělal své a HDD disky jsou rovněž o poznání rychlejší a kvalitnější, než tomu bývalo dříve, ovšem koncept HDD disků zůstává stále naprosto věrný svým kořenům. 

Standardní rychlostí těchto hard disků je zhruba 7 200 otáček za minutu. Můžeme se ovšem setkat také s hodnotami daleko vyššími, ovšem také daleko nižšími. Pokud bychom hovořili například o úložišti v notebooku, je standardem 5 400 ot. /minutu. 

SSD disk do notebooku se tak rozhodně vyplatí mnohem více, pokud tedy nehodláte s notebookem provozovat pouze čistě uživatelské úkony.

Výhodou HDD disků je jejich cena

Konkrétně se jedná o nízkou cenu za GB, což z HDD disků dělá skutečně velkoobjemová datová úložiště. Ještě před pár lety ovládala tato sorta pevných disků trh. Dnes se od nic ovšem výrazně upouští, jelikož je jejich rychlost skutečně nízká na uživatelské nároky. 

Kromě jiného jsou pohyblivé části disku velmi náchylné k logickému a také mechanickému poškození. Rovněž jsou na poli HDD možnosti výběru velmi omezená. Mezi velké hráče patří například Western Digital či Seagate. Mezi ostatními hráči se pohybují menší ryby, mezi které se řadí například Toshiba.

SSD je rychlejším řešením 

Vybrat správný pevný disk do notebooku není vůbec jednoduché. To samé platí i v případě, kdy si chcete sami sestavit například stolní počítač, což většinou dělají především ti, kteří na počítači chtějí hrát hry, které jsou velmi náročné na grafiku. 

disk do notebooku

Ti také volí raději SSD disky, které jsou mnohem rychlejším řešením, které se nedá vůbec srovnávat se SATA disky. SSD disky jsou rovněž o poznání dražší záležitostí. Ovšem i přesto jsou mezi uživateli velmi oblíbené a v současné době patří mezi tu nejvíce pokročilou technologii v oblasti ukládání dat. 

SSD disky totiž zcela jiným způsobem uchovávají své informace, a to bez takzvaných pohyblivých částí, které jsou tolik náchylné na mechanické poškození. Namísto ploten, které neustále rotují, se SSD data skládají pouze do takzvaných NAND Flash pamětí. 

Z těchto informací vyplývá, že jsou SSD disky odolnější vůči fyzické manipulaci, mají nižší spotřebu a také zahřívání a rovněž mají vysokou rychlost přenosu sdílených dat. Současným standardem je SSD disk ve formátu 2,5 palce. 

Ve stejném rozměru se dodávají také HDD disky, které jsou určeny primárně do notebooků. V současné době je ovšem k mání formát M.2, který nabízí zcela nové možnosti svého připojení. Výměna HDD za SSD je tak pro mnohé uživatele namístě.

Netroufáte si na výměnu disku v notebooku? Kontaktujte inComputer.cz, kde můžete nejen nakoupit SSD disk do notebooku za dobrou cenu, ale pomůžou i s výměnou.