S nekvalitním spánkem souvisí následná mrzutá nálada, bolest v zádech nebo za krkem. Velmi často bývá na vině stará a proleželá matrace, která nezajišťuje dostatečnou oporu páteři. V takovém případě je na místě pořídit si novou. Jaké parametry byste měli sledovat?
Druhy matrací
Při výběru matrace je důležité si uvědomit, jak často budete matraci používat. V situaci, kdy na ní budete každý spávat, je třeba vybírat mezi modely, jež se vyznačují dlouhou životností a velmi dobrými ortopedickými vlastnostmi. Pokud ale pořizujete matraci pro občasné přespání hostů, zde zase rozhoduje její skladovatelnost a cena. Na výběr máte matrace 160 × 200 cm z latexu, paměťové pěny, pružinové, sendvičové, taštičkové i přírodní.
Jakou tvrdost matrace zvolit?
Matrace, které se prodávají v obchodní síti, jsou vyráběné s tvrdost v rozsahu 1 až 7, přičemž jednička značí nejměkčí matraci a sedmička tu nejtvrdší. Při jejich výběru záleží hlavně na tom, čemu dáváte přednost. Někomu je příjemné spaní na tvrdém, jiný zase vyžaduje uléhat do měkkého. Matrace s nižším číslem tvrdosti je vhodná například pro osoby, jež trpí na potíže s klouby. Velmi dobře se totiž přizpůsobí tělu a zabraňují otlakům. Často si je vybírá starší generace.
Tuhé matrace jsou ideální pro osoby z vyšší váhové kategorie, protože se hned tak neslehnou. Oblíbené jsou i matrace 120 × 200 cm s dvěma zónami tuhosti.
Prodyšnost matrace
Při výběru matrace pro nejmenší děti je nutné dbát na to, aby byly z přírodních materiálů, jako je například kokosové vlákno, agáve, mořská tráva. I kvalita odvětrávání hraje podstatnou roli. Pokud zůstane v matraci pot, stává se z ní prostředí, které milují roztoče a plísně a které rozhodně není vhodné pro alergiky. Lepšímu odvětrávání napomáhají také mezery mezi jednotlivými vrstvami matrace. A samozřejmostí je také nechat matraci čas od času vyvětrat.