U lahvinky dobrého vína se dobře povídá, aniž by se při tom lhalo. Respektive by tomu tak mělo být. Víte, co se přeci říká? Že ve víně je pravda.
Ta nejslavnější vína zřejmě najdeme ve Francii. Vinařské skvosty se ovšem skrývají i mezi moravskými víny.
17 litrů vína ročně na osobu
O Češích se říká, že jsou národem pivařů. To ale nic nemění na skutečnosti, že nepohrdnou skleničkou dobrého vína. Podle statistik každý Čech vypije zhruba 17 litrů božského moku ročně. Je otázkou do pranice, zda je tomu dobře, či nikoliv. Za Francouzi, kteří ho vypijí téměř trojnásobné množství, každopádně zaostáváme.
Naučte se víno vychutnávat
K tomu, abyste si na vínu skutečně pochutnali, bude zapotřebí zvolit správné víno. Tedy takové, které potěší vaše chuťové buňky. A pokusit se pozvednout obyčejné popíjení na skutečný zážitek. Dobré je také vychutnávat si víno s různými pochutinami.
Víno a jídlo
Zaručených rad, jak víno kombinovat, najdete na internetu celou řadu. Nenechte se ale omezovat zkostnatělými pravidly. A uvědomte si jediné: čím delikátnější a jemnější je pokrm, tím jemnější víno vyžaduje. Osvědčenou kombinací pro teplé letní večery je například bílé víno a sýry (ementál, parmazán atd.). K těm měkčím typu camembert se však hodí spíše červené víno.
Šampaňské a sekty
Plánujete oslavu? Pak by na vašem stole nemělo chybět šampaňské. Významná výročí si samozřejmě zaslouží to pravé francouzské. Doporučit ale lze i kvalitní sekty neboli šumivé víno. Tím spousta z nás nepohrdne na sklonku běžného horkého dne. Sklenička vychlazeného prosecca k létu zkrátka jakoby patří. Stejně jako k začínajícímu podzimu burčák.
Naučte se číst etikety
Pokud se ve vínu moc nevyznáte, naučte se alespoň číst etikety. Stolní víno se například většinou hodí jen k vaření. K pití zvolte spíše víno jakostní. A pokud si chcete opravdu pochutnat, vyberte víno s nějakým přívlastkem. Může to být odrůdové, ledové nebo slámové. Vynikající jsou i vína barikovaná, která zrají v dubových sudech ožehnutých ohněm.
Tak na zdraví!