Magnet fishing je zábavná činnost u vody plná napínavých chvilek. Oč jde? Pomocí extra silného magnetu, který spouštíte na dno rybníků, řek a jezer, hledáte kovové cennosti. Podívejte se, co všechno se dá silným magnetem nalézt a jaké vybavení je na to potřeba.
Magnet fishing nebo také magnetic fishing = magnetický rybolov. Ale český název se v Česku moc neujal. Většina magnetických lovců používá anglické označení.
Co lovci pokladů z vodních hlubin vytahují
Mezi nejčastější úlovky patří rezavé dráty, děravé hrnce a trubky od kamen, nepojízdná jízdní kola, zkorodované šrouby a další kovový odpad. Ale občas se podaří z vody vytáhnout i něco cennějšího, třeba moped, koloběžku nebo dokonce trezor. Bohužel už většinou otevřený a prázdný.
Lovci pokladů pomocí magnetů ze dna vodních toků i stojacích vod vytahují také starou munici, nábojnice nebo dokonce střelné zbraně. Na takové úlovky však pozor, mohou být životu nebezpečné.
Pokud se vám něco takového podaří magnetem z vody vytáhnout, raději hned z místa volejte policii. Občas se nějaký článek v tisku, kdy pyrotechnik na místě odpálil nalezenou munici, objeví.
A co zlaté, stříbrné mince – přicvaknou se k magnetu také?
Zlato ani stříbro mezi feromagnetické kovy nepatří, tudíž se k magnetu nepřicvaknou. Mohou však být nasypané v nějaké plechové krabičce, dóze, schránce, pokladně. Potom už šance na jejich nalezení je.
Jakou výbavu na magnet fishing pořídit
Pokud chcete na magnetický lov vyrazit také, moc toho nepotřebujete. Stačí jen pár věcí:
1) Silný neodymový magnet pro lovce pokladů
Základem je magnet na magnet fishing. Bývají neodymové, protože jsou nejsilnější. Pro větší odolnost bývají magnety pro lovce pokladů zapouzdřené v ocelovém pouzdře, mají nosné oko, ke kterému přivážete pomocí pevného uzlu lano. Vhodná je třeba dračí smyčka.
Magnety mohou být jednostranné, například magnet pro lovce pokladů M-9 s magnetickou silou 135 kg, anebo silnější oboustranné magnety, které mají magnetickou plochu na dvou stranách a lano k nim můžete přivázat i z boku.
Pořídit můžete třeba oboustranný magnet na magnet fishing F300 s magnetickou silou 2 × 310 kg.
2) Pevné lano na magnetic fishing
Magnet je potřeba na něco uvázat – na pevné lano. Horolezecké lano není vhodné, protože moc pruží. Použijte raději odolné lano z polyesteru, třeba 30metrové lano na magnet fishing s nosností 355 kg. Podobná lana používají i jachtaři na napínání rozměrných plachet.
Tip: Výbavu na magnet fishing pořídíte na e-shopu Unimagnet.cz
3) Odolné protiskluzové rukavice
Protože magnet na laně spouštíte dolů do vody a zase vytahujete nahoru, je potřeba si ochránit ruce. Použijte ochranné polyamidové rukavice pro lovce pokladů s nitrilovým protiskluzovým povrchem. Mokré lano vám pak nebude prokluzovat mezi prsty.
4) Kbelík na úlovky, gel, foťák
Pak se ještě s sebou hodí mít plastový kbelík na úlovky a uložení mokrého lana, antibakteriální gel na ruce, něco na fotografování nálezů, třeba mobil.
5) Doplňky pro pokročilejší lovce pokladů
Pokročilejší magnetic fisheři s sebou nosí také ocelovou kotvu pro snazší vytažení větších a těžších předmětů z vody a používají i ochranný kužel, aby se magnet ve vodě nezasekl například o kořeny.
Pár tipů, kam vyrazit na lov pokladů z vodních hlubin
Kam se na lov pokladů se silným magnetem vypravit? Ideálně na místa, kde se pohybuje hodně lidí, anebo se v historii pohybovalo.
Na takových místech je totiž velká šance, že do vody něco hodili nebo ve vodě ztratili. Pár tipů:
- přístavní mola,
- nábřeží řek a okolí mostů přes řeky,
- městské stoky,
- hráze rybníků, jezer, vodních nádrží.
Úspěšný lov!