Zahrada vyžaduje hromadu pozornosti, což znamená jediné – mít po ruce to správné zahradní náčiní, se kterým půjdou všechny práce jako po másle. Zatímco někdo má k dispozici pouze tradiční benzínovou sekačku, jiný vyžaduje také křovinořez, což je možná zdatnější pomocník. Utrácet za něj však nemusí každý. Pojďme si říct, komu se bude takový křovinořez skutečně hodit a kdo ho pravděpodobně ponechá jenom v zahradní kůlně.
Kdy křovinořezy nastupují na scénu
Pokud se člověk nechce brodit vysokou trávou, musí mít po ruce kvalitní sekačku. S tou se pracuje také na podzim, kdy je nutné trávník posekat naposledy před příchodem zimy. Oproti letnímu střihu je však ten zimní poněkud vyšší.
Křovinořezy obecně nastupují na řadu ve chvíli, kdy je zahrada spíše kopcovitá, s příkopy. Jinými slovy je pomocníkem v okamžiku, kdy jste majitelem zahrady s hůře přístupnými místy, kam byste se se sekačkou nedostali.
Oproti sekačkám jsou křovinořezy výkonnější a také odolnější. Skládají se totiž z pevné náhonové hřídele s úhlovou převodovkou, mají velmi silný motor a i když jsou těžší na obsluhu, vyplatí se do zmiňovaných terénů.
Křovinořezy mohou mít různý pohon
V současné době existují křovinořezy na různý typ pohonu. K dostání jsou jak tradiční benzínové, tak elektrické alternativy. Zatímco benzínové jsou zpravidla vyššího výkonu (ale jsou více hlučné a těžší), elektrické sice vydrží sekat jenom po určitou dobu, na druhou stranu nejsou tak hlučné. Jen si dávejte pozor na kabel, abyste ho nepřesekli. Stejně jako u klasických elektrických sekaček, i tady ho za sebou musíte tahat.
Pokud nemáte na první dobrou svého favorita, vybírejte křovinořez podle hmotnosti a výkonu motoru. Rozhodujte se podle toho, jak často a jak dlouho budete pravděpodobně s křovinořezem manipulovat a jak velká je plocha, kterou musíte s jeho pomocí pokosit. Od toho se bude odrážet i výkon motoru.