Nastala obtížná situace, kdy se po České republice rozšířil koronavirus a přinesl s sebou mnoho restrikcí – mimo nošení roušek na veřejnosti byl také zakázán volný pohyb osob, mimo určené výjimky. Aby došlo ke snížení rizik je nutné tyto zákazy dodržovat a nezdržovat se mimo své bydliště více, než je to nutné. Až tato opatření nebudou nutná, bude možné cestovat jako dřív. Kam vyrazit na výlet po karanténě? Která místa v České republice stojí za to vidět?
Česko je rozmanité, co se možnosti cestování týče a vybere si každý. Lze zde najít mnoho hradů a zámků, které jsou krásné nejen zvenčí, ale mají i skvostný interiér. Dále je v Čechách různorodá příroda, mnoho turistických cest vedených v přírodě, po horách a některé i po vesnicích nebo vedoucí k významným místům.
Na své si přijdou i cyklisté nebo horolezci, kteří rádi zdolávají vysoké skály. Mnoho z těchto aktivit se dá provozovat i ve Středočeském kraji či nedaleko hlavního města. Kam tedy vyrazit na výlet v okolí Prahy?
O Karlštejnu slyšel nepochybně každý a je to jedna z variant, kam po karanténě vyrazit z Prahy. Z Prahy cesta autem trvá okolo půl hodiny, záleží na provozu, parkoviště se nachází 2 km od hradu. Vlakem trvá cesta 45 minut a cesta z nádraží není o mnoho delší než od parkoviště.
Příznivci výletů do přírody ocení možnost navštívit vápencové lomy Malá a Velká Amerika, které se nachází nedaleko hradu Karlštejn. K těmto lomům lze od Karlštejnu dojít pěšky, trasa je dlouhá přibližně 4 km. Často se těmto vápencovým lomům říká český Grand Canyon a natáčely se zde scény některých českých filmů, například Limonádový Joe.
Bohužel v lomech Malá a Velká Amerika, bez předchozí domluvy se soukromým majitel, není možné se koupat, i když někteří návštěvníci na to nedbají a stejně se zde koupou – hrozí jim pak pokuta až 15 000,- Kč.
Vhodnější ke koupání jsou spíše jezera, která bývají upravována, mají také průzračně čistou vodu a u některých se návštěvníci mohou dokonce cítit jako na dovolené u moře.
Rozhodnout se k jakému jezeru vyrazit může pomoci článek 20 tipů na nejhezčí jezera v ČR.
Pokud se obyvatelům hlavního města nechce cestovat za jeho hranice, lze udělat výlet i po Praze. V jejím srdci se nachází park Stromovka, nedaleko od zastávky metra Hradčanská nebo tramvajové zastávky Výstaviště Holešovice. Dále od centra se nachází přírodní rezervace Divoká Šárka, kde člověk ztratí pocit, že se nachází ve velkoměstě, byť nedaleko je zastávka tramvaje Divoká Šárka.
V některých pražských parcích je možnost zapůjčení grilu, lítacích talířů nebo i badmintonových pálek. Možnost zapůjčení nabízí například Café Na půl cesty v Centrálním parku na Pankráci, který se nachází nedaleko zastávky metra Pankrác nebo autobusové zastávky Kavčí hory.
K procházce po Praze je také vhodné Prokopské údolí, i tam se dá pohodlně dostat pomocí hromadné dopravy – zastávka Nádraží Hlubočepy. Pro pocit, že je člověk na vesnici je však lepší do Prokopského údolí vyrazit ze Smíchovského nádraží motoráčkem do Řeporyj a následně jít dolů do Hlubočep. Po cestě navíc potká dřevěnou hospodu, která dodá výletu správnou atmosféru.
Obyvatelé Prahy také rádi navštěvují historické hradiště Vyšehrad. Zde se nachází nejen krásný výhled na řeku Vltavu a na Prahu. Za návštěvu stojí i vyšehradský hřbitov Slavín, kde je pohřbeno mnoho českých osobností nebo komentovaná prohlídka hradeb.
Dalším oblíbeným místem s nádechem přírody je smíchovský park, který je nedaleko obchodního centra Nový Smíchov. Oblíbený především pro krásný výhled na Prahu a dostupnost hromadnou dopravou. Málokdo však ví, že na jeho okraji se nachází stanice přírodovědců, kde jsou zdarma k vidění například kozy, prasata, ale také klokani nebo emu.
Jaké jsou další varianty toho, co dělat o víkendu v Praze? Především s dětmi je někdy náročné být doma. Za hezkého počasí je výlet do přírody jasnou volbou, ale co dělat v nepříznivém počasí? Jednou z variant může být i návštěva únikové hry, která děti nejen pobaví, ale také roztočí mozkové závity.
Cestování po Česku může být stejně krásné a zábavné jako po zahraničí, jedinou nevýhodou je, že se zde nedá vykoupat v moři. Za to nabízí stovky kilometrů značených turistických cest napříč celou republikou. Pěší výlety mohou pomoci zhubnout nabraná kila během karantény. Kromě chůze nebo běhání může pomoci s hubnutím i mobilní aplikace na hubnutí, která poradí s jídelníčkem nebo i cvičením.
Během karantény je důležité dodržovat nařízení vlády a výlety nechat, až po jejím uplynutí. V posledních dnech je to vzhledem k příznivému počasí složité, ale je to nezbytně nutné, aby se virus nešířil. Ve volném čase stráveném doma je možné výlety dopředu prodiskutovat s rodinou nebo telefonicky s přáteli a následně je i naplánovat.