Říká se, že ve víně je pravda. Jestli ji objevíte v láhvi dobrého červeného nebo bílého, citát již dále nerozebírá. Pravděpodobně záleží na každém z vás, v jakém ji hodlá hledat. Ostatně, citát ani neříká, kolik je toho vína třeba vypít, aby ona pravda byla nalezena. Jestliže jste se právě rozhodli, že si domů pořídíte vlastní vinotéku, měli byste se umět orientovat v nabízených vinných produktech.
Víno bílé i červené by vám ve vinotéce chybět nemělo
Víno je ve své podstatě alkoholickým nápojem, který vzniká kvašením moštu z plodů vinné révy. Výroba vína je známá už několik tisíc let – například na území dnešní Itálie se víno pilo už téměř před 6000 lety. Mít tak možnost ochutnat, jak takové antické víno chutnalo, je možná snem mnoha milovníků tohoto lahodného moku. My se musíme spokojit s vínem, které se vyrábí v současné době.
Na trhu najdete bílé víno, k jehož výrobě se používají bílé, růžové, červené i modré hrozny. Mezi nejznámější odrůdy bílých vín, které se pěstují na Moravě, patří staré odrůdy Sylvánské zelené, Rulandské šedé, Ryzlink vlašský a z mladých odrůd je to hlavně Pálava. Červené víno se vyrábí pouze z modrých hroznů, které jediné obsahují červené barvivo, jež dává vínu jeho charakteristickou barvu. Toto víno je také oproti bílému bohatejší na třísloviny. Typickou moravskou odrůdou červeného vína je André, která voní po peckovitém ovoci s tóny borůvek, případně povidel. Dříve byla u nás také hodně rozšířená odrůda Modrý portugal, a to díky své jemnosti a svěžímu aroma.
Šumivé víno, sekt, šampaňské
Neumíte si oslavu příchodu nového roku představit bez šumivého vína? Nebo patříte k milovníkům tohoto lahodného moku, takže si ho dopřáváte i během roku? Pak jste se možná už setkali se sekty Dufek, jež bývají každoročně zařazeny do Michelinského průvodce – 1000 nejlepších vín světa. Toto šumivé víno je vyráběné tradiční metodou kvašením. Samozřejmě, že nesmíme zapomenout ani na šampaňské z oblasti Champagne ve Francii.