Máte nějaké to kilo navíc nebo jste obézní? No a co? Zapomeňte na výmluvy typu „až zhubnu začnu i běhat a chodit do fitka“ nebo „na běhání jsem moc tlustý“.
Proč čekat? Už po narození jsme se začali učit chodit tak, že po čase plazení a vytahování nahoru přišel první krok. A po něm další a další až jsme se rozběhli.
Pokud chcete něco udělat se sedavým způsobem života a přestat nabalovat další kilogramy navíc, začněte s našimi tipy.
Navštivte svého lékaře
Pokud jste nikdy nebyly příliš fyzicky aktivní, měli byste se ujistit, že nemáte žádné zdravotní omezení či nehrozí jiné riziko, když začnete běhat. Jestliže jste už dřív byli aktivní a pouze jste nikdy neběhali, mělo by být vše v pořádku. Ovšem jistota je jistota, tak proč se raději neporadit s odborníkem.
Pozitivní naladění
Bude hlavním klíčem k úspěchu, protože existují dny, kdy se vám nebude chtít vstát a běhat. Nebo budete unavení a několik dní se budete cítit pomalejší než dřív. To však klade zvýšené nároky na vaši psychiku a pozitivní myšlení.
Začněte se hýbat
Začněte vycházkami venku, uvnitř domu či bytu, ve vodě nebo na běžeckém pásu. Je celkem jedno, co to bude hlavně, když se vaše tělo začne hýbat. Začněte s tímto nepřetržitým pohybem aspoň po dobu 30 minut. Pokud máte možnost jít hodinku, tak toho využijte. Pokuste se pohybovat rychleji.
Správné běžecké oblečení
Jednou z důležitých věcí, která má vliv na to, zda vytrváte je i správné běžecké oblečení. Ve fázi chůze jej ještě naplno neoceníte, ovšem jakmile zrychlíte nebo se rozběhnete objevíte zcela novou úroveň pocení.
Abyste zůstali po celou dobu pohybu v suchu začněte přemýšlet o oblečení ze syntetického materiálu. Oblečení z tohoto materiálu dokáže udržet pot od pokožky a zabránit jeho akumulaci. Zároveň je lehký a pohodlný. Jakou kombinaci oblečení použijete záleží na vás.
Pro začátek vám může stačit funkční prádlo s běžeckými ponožkami plus vrstva nahoru tvořená kompresním běžeckým tričkem. Oceníte ho právě při běhu s nadváhou, kdy drží tvary vašeho těla bez výrazných pohybů i při běhu.
Ve stejném duchu, takže ženy potřebují vhodnou sportovní podprsenku, tričko i funkční prádlo. Při výběru si ideálně nechte poradit v nějakém sportovním obchodě či rovnou v běžecké speciálce, kde vám rádi poradí.
Čas pro první běh
Váš první běžecký trénink by měl vypadat asi následovně:
zkuste běžet po dobu 1 minuty, pak následuje 2 minuty chůze. Vše opakujete za sebou po dobu 30 minut. Jakmile se vám minuta běhu zdá v pohodě, zvyšte ji na 2 minuty běhu + 2 minuty chůze. Pak 2 minuty běhu a 1 minuta chůze.
Pokračujte až na 15 minut běhu a 1 minutu chůze. Ze začátku se připravte, že půjde spíše o jogging než o běh, ale rychlost přijde časem. Výše uvedený program zkuste 2 x týdně s případným zařazením i třetího tréninku.
Brzy již budete běhat celý trénink bez přestávek. Začít doporučujeme venku, protože si ošetříte případnou fázi přechodu z běhání na pásu a běhání venku.
Správná běžecká obuv
Mnoho lidí, kteří už dnes běhají maratony začali právě s podobným programem. Někteří dokonce běhali ve sportovních botách, které měli. Jakmile se však začnou zvyšovat vzdálenosti a čas tréninku, zjistíte, že potřebuje běžeckou obuv, která je pro běh a vaši váhu určená.
Určitě se vyplatí investovat do kvalitního páru běžeckých bot, které vám dobře padnou a vydrží. Po běhání s nadváhou můžeme doporučit běžecké boty z modelové řady Nike Air Zoom Vomero.
Tato modelová řada používá speciální pružící jednotky v patě i špičce běžecké boty. Výsledkem je velmi měkký dopad při běhu a pohodlí, což oceníte právě při běhu s nadváhou.
Dejte si pauzu
Fáze odpočinku je pro další zlepšení důležitá. Nesnažte se přidávat další běh navíc, i vaše tělo potřebuje čas na regeneraci. Můžete se rozhodnout, že odpočinek strávíte aktivně např. díky Cross tréninku.
Tento typ tréninku obsahuje jízdu na kole, plavání, veslování, silový trénink nebo trénink na eliptickém trenažéru. Cross trénink je dobrý způsob, jak se dále zlepšit. Nezapomeňte si však vyhradit aspoň 1 den v týdnu na čistý odpočinek. Když budete začínat – budete potřebovat aspoň 2 nebo i 3 dny volna. Pomůže vám to vyhnout se případným zraněním.
Upravte si jídelníček
Běh sám o sobě vám pomůže s hubnutím, ale úprava jídelníčku je základ. Pokud přejdete na zdravou stravu a budete myslet na to, že vaše tělo bude potřebovat při zvýšeném pohybu i množství vitamínů a minerálů, dají se očekávat lepší výsledky. V každém případě v tomto článku neřešíme zdravou stravu, takže doporučujeme konzultaci s nějakým výživovým poradcem, který vám s tím pomůže.
Závěrem lze říct, že hlavní je vytrvat a vypěstovat si určitý návyk na pravidelné běhání. Pouze tak můžete již za několik týdnů či měsíců vidět požadované výsledky.
Hodně naběhaných kilometrů přeje, autorizovaný prodejce běžeckého oblečení a bot Mujbeh.cz.