Mezi jednotlivými záhony se na vaší zahradě určitě nachází vydlážděná cestička, která vás provede vaší oázou klidu. Zatímco z počátku je na venkovní dlažbu opravdu hezký pohled, později se tento pohled mění, jelikož dlažba má tendenci zarůstat a také se špiní. Pojďme si proto prozradit, jak vyčistit venkovní dlažbu, aby opět vypadala jako nová.
V současné době existuje několik typů dlažeb a každá z nich se krapet jinak udržuje. U všech typů dlažeb však platí, že se na jejich údržbu nesmí zapomínat, jinak se výrazně snižuje jejich životnost.
Jak na čištění betonové dlažby
Betonová nebo také zámková dlažba patří k vůbec nejoblíbenějším řešením exteriérového povrchu. Zejména u nás je hojně využívána a narazíte na ni opravdu na každém rohu. Jelikož se však do dlažby lehce dostane voda, mezi jednotlivými dlaždicemi se mohou ukázat mechy nebo plevel. Proti plevelu je možné samozřejmě použít chemii, ale není to nutné. Stačí plevel polít horkou vodou o teplotě skoro sto stupňů Celsia, případně je možné zbavovat dlaždice vlhkosti vysokotlakovým čističem, který je prevencí vzniku mechů. Vyplatí se vsadit na vodní páru pod tlakem, která zbavuje dlažbu způsobených skvrn.
Jak na čištění keramické dlažby
Někteří však zvolili místo klasické betonové dlažby dlažbu keramickou, kterou jsou vydlážděny především venkovní schody nebo terasy. Keramická dlažba se udržuje trochu lépe, je potřeba ji především pravidelně zametat a jednou za čas čistit vlhkým hadříkem. Pokud zajdou spáry, stačí vzít do ruky kartáč.
Jak na čištění přírodního kamene
V dnešní době se velké oblíbenosti těší i přírodní kámen, kterým jsou vydlážděny například příjezdové cesty. V tomto případě platí, že kámen můžete v případě nečistot jen otřít vlhkým hadříkem se speciálním přípravkem pro daný typ kamene. Nepoužívejte přípravky s kyselinami, ty kámen poškozují.