Právě si zařizujete si velkou, novou kuchyni a nevíte, jak si vybrat ostrůvkovou digestoř? Pokud vám přijde, že je na webu málo informací o tom, dle čeho vybírat, máte pravdu. Kritérií je mnoho a digestoř není levné zařízení – je vhodné výběr neuspěchat. V tomto článku si však rozebereme základní kritéria a usnadníme vám tak hodiny přemýšlení a vybírání.
Jak vybrat ostrůvkovou digestoř – základní znaky tohoto druhu
Už jste se rozhodli pro styl vaší nové kuchyně, většinu spotřebičů a prvků máte nakoupeno, a nyní vybíráte digestoř. Myslíte si, že ostrůvková pro vás bude ta pravá, ale hodí se opravdu zrovna ta do vaší budoucí kuchyně?
Tento druh se vyznačuje:
· Silným výkonem odsávání – až 1150 m3 vzduchu za hodinu
· Značnou velikostí – jedná se o velmi výrazný spotřebič
· Velice tichým, nerušícím chodem
· Širokým výběrem modelů na trhu
Výhody ostrůvkového typu
Tento druh je určen převážně do větších kuchyní, v menších by mohl snížit prostor potřebný k vaření a působit velmi neprakticky – je třeba jej tedy volit pouze, pokud máte v kuchyňském koutu opravdu dostatek místa.
Speciálně vhodný je pak ke spotřebičům, u kterých varná plocha nepřiléhá ke zdi – ostrůvkový typ lze totiž zavěsit do otevřeného prostoru přímo nad pracovní plochu.
Design – je třeba nad volbou přemýšlet?
Ostrůvkové digestoře jsou jasnou dominantou i ve velmi rozlehlých kuchyních – jejich výběr se nesmí uspěchat ani podcenit.
Vzhledem k tomu, že se jedná o velice mohutné zařízení, je design nadmíru důležitý. Hlavně v minimalistických kuchyních bez přehnaných dekorací poutá digestoř okamžitou pozornost vašich návštěv, a proto je nutné ji pečlivě vybrat a vhodně zkombinovat s ostatními prvky.
Téměř všechny modely mají moderní design a nehodí se do starších stylů kuchyň. Naopak jsou velmi elegantním komplimentem nových stylů sestavených z nerezových zařízení a barev jako jsou stříbrná, bílá, či černá. V kombinaci s moderními varnými deskami mohou z vašeho pracovního koutu udělat velmi zajímavý prvek vaší kuchyně.
Tento typ rozhodně není zařízením pro konzervativní zákazníky – často je esteticky velmi inovativní a extravagantní.
Ostrůvkové digestoře se zpravidla vyrábějí v šířkách od 60 do 120 cm – je třeba si vybrat individuální kompromis mezi funkcí a mohutností, tak aby v kuchyni nepůsobil přehnaně a zbytečně nezabíral potřebné místo pro vaření.
Vhodné je také neuspěchat volbu kuchyňské pracovní desky, jejího výběru a uspořádání – vždy přemýšlejte nad pracovním koutem jako nad celkem.
Jaký materiál zvolit?
Mezi dva základní druhy těchto zařízení patří:
· Nerezová ocel
◦ Kvůli své kvalitě, výdrži a jednoduché eleganci nejčastější používaný materiál na trhu
◦ Nikterak inovativní, zato ale roky osvědčený a velice jednoduchý na údržbu
· Kombinace nerezové oceli a skla
◦ Menší výdrž skla vynahrazena bohatým a zdobným vzhledem zařízení
◦ Působí opticky menší, a proto dodá iluzi většího pracovního prostoru otevřeným kuchyním
Ovládání a osvětlení – drobné části zařízení
Ostrůvkové digestoře se vyrábějí s ovládáním ve dvou variantách
· Manuální/tlačítkové ovládání – používá se ve starších modelech. Esteticky na dojmu spotřebiče neubere, ani nepřidá – jedná se pouze o funkční prvek.
· Elektronické ovládání s displejem – novější modely bývají osazeny drobnými displeji, které mohou dodat zařízení větší míru moderny, přičemž výborně plnit svoji funkci.
Co se týče osvětlení, digestoře jsou vždy osazovány jedním ze dvou typů světel – halogenovými žárovkami, nebo LED diodami.
LED diody jsou zpravidla esteticky krásnější volbou. Dále bývají úspornější, déle vydrží, a při provozu se nezahřívají. Tento typ světel je v každém směru lepší volbou než halogen a proto jím bývá osazováno čím dál tím více modelů.
Nezapomeňte také, že EU halogenové žárovky kvůli úsporám zatrhla – od září se tedy již jen doprodávají. V dnešní době se již zaručeně vyplatí pouze LED diody.
Se znalostmi běžte vybírat digestoř právě pro vás!
Po přečtení tohoto článku již znáte všechny detaily a možnosti digestoří a následný výběr pro vás nebude nepříjemným rozhodováním, nýbrž radostným a rychlým výběrem digestoře, hodící se přesně do vaší nové kuchyně.
Pokud nové znalosti využijete a zvolíte si novou, krásnou dominantu kuchyňského koutu, neváhejte se se čtenáři podělit o fotografii, případně o další tipy v komentářích!