Zachovejte přirozenou krásu vaší podlahy z tvrdého dřeva s těmito tipy.
Je těžké si představit, že jenom dvě generace před námi si lidé o dřevěných podlahách mysleli, že jsou ošklivé a obyčejné.
V současnosti však již řadu let převládá o dřevěných podlahách zcela jiné mínění. Naleštěná podlaha z kvalitního dubu nebo z moderního bambusu se stává symbolem společenské prestiže.
Jak chránit dřevěné podlahy?
Ochrana např. lakem sebou přináší nejen ochrannou vrstvu ale také náročnější údržbu. Při použití přírodních barev na podlahu např. voskových olejů je případná renovace lehčí, ale také se nevyhnete v průběhu používání různým drobným nehodám na dřevěném povrchu. S trochou opatrnosti jde většina menších opravit i vlastními silami.
Dřevěné podlahy a skvrny
Většina každodenních skvrn – od mléka, jídla, vína, od zvířat nebo mastnota se dá odstranit pečlivým očištěním vlhkým hadrem či speciálními prostředky na údržbu dřevěných podlah.
Pokud se nepodaří skvrnu odstranit, vyzkoušejte velmi jemnou drátěnku. Skvrny od gumy, vosku nebo křídy můžete odstranit tak, že na poškozené místo nejdříve položíte pytlík s ledem. Následně pomocí lžíce, kreditní karty nebo jídelního nože, můžete nečistotu odstranit.
Jestliže to nevyjde, je lepší, využít speciální čističe na dřevěné podlahy např. značky Osmo či Woca a vlhký hadr.
Odolné skvrny
Skvrny, které se dostaly přes ochrannou vrstvu nátěru, až na samotné dřevo budou náročnější. Vyžadují již trochu víc trpělivosti, ale nic není ztraceno. Začněte tím, že si připravíte velmi jemný brusný papír, který opatrně vybrousíte poškozené místo.
Po odstranění skvrny pečlivě očistíte dané místo od jemného prachu a případně vysajete. Následně pokud se jedná o podlahu s přirozenou barvou, naneste tenkou vrstvu voskového oleje či jiného nátěru, který byl na podlahu využit, tak aby barva odpovídala originálu.
Malým kartáčkem pak jemně upravte okraje vybroušené části a nechte dobře zaschnout.
Mořené dřevěné podlahy a skvrny
Jestliže je na podlaze aplikována nějaká barva na dřevo bude třeba nejdříve namíchat ten správný odstín. Použijte kousek na dřevěné podlaze, který není vidět a kde můžete na kousku vybroušeného nátěru, vyzkoušet nanést novou vrstvu.
Zde máte možnost nejdřív otestovat barevnost nového kousku. Pokud se to nepodaří, nebude to ničemu vadit. Při namíchání toho správného odstínu se ujistěte, že máte dostatek barvy na celou opravu.
Laminátové a předem upravené podlahy
U tohoto typu podlah již většinou nemáte možnost provést doma opravu. Nicméně pokud máte nějakou desku navíc, můžete poškozenou část nahradit. Samozřejmě zde bude pravděpodobně nějaký barevný rozdíl, ale ten se časem srovná.
Drobné oděrky dřeva, které nejsou příliš hluboké, se dají opravit jednoduchou korekční tyčinkou, která je dispozici v různých barvách. Nebo v případě nutnosti i pastelkami. U hlubších oděrek, můžete využít mořidlo či speciální dřevěné výplně, které se dají pořídit.
Doporučení závěrem při koupi dřevěné podlahy je vhodné mít i nějaké díly navíc. Právě pro případ, že se vám nepodaří provést požadovanou opravu podlahy, tak jak jste si představovali.
S volbou vhodné přírodní barvy na dřevo či voskových olejů, vám rádi poradíme.
Velký výběr barev na olejů na dřevo najdete na stránkách: www.plechovka-barvy.cz.