Knedlíky, kynuté buchty, hutné smetanové omáčky, škvarky, tučné maso a mnoho dalšího si řada z nás vybaví, když se řekne česká kuchyně. Asi je každému jasné, že bychom naši kuchyni mezi ty zdravé nejspíše nezařadili. Jak vařily naše babičky a můžeme si dopřát klasiku i bez výčitek? Nejen o tom je tento článek.
Historie české kuchyně
Dlouhá desetiletí lidé v naší zemi vařili převážně ze surovin, které si dokázali sami vypěstovat. Maso si dříve nemohli dovolit každý den, tudíž se jedlo opravdu svátečně, třeba jednou do týdne. Důvod často tučných jídel byl ten, aby měli lidé energii na fyzicky náročnou práci na polích a kolem hospodářství. Nebyl prostor zabývat se tím, zda je to pro tělo zdravé či nikoliv. Hlavní bylo, aby mohli pracovat tak, jak bylo potřeba.
Konec minulého století přinesl do české kuchyně zásadní proměny. Dostupnost zahraničních potravin téměř kdykoliv a kdekoliv umožnila rozvíjet tradiční recepty a lidé se také mohli naplno inspirovat kuchyněmi z celého světa. V dnešní době už je tak opravdu málo domácností, které by vařily ryze českou kuchyni. Tradiční recepty se však přenáší z generace na generaci a o dobrou klasiku je v restauracích stále zájem. Nemusíme tak mít obavy, že bychom si i za několik let nedali poctivé knedlo-zelo-vepřo nebo svíčkovou.
Klasiku raději jen svátečně
Vzhledem ke složení klasických českých jídel není úplně vhodné mít na nich postavený kompletní jídelníček. Samozřejmě není potřeba se těchto pochutit vzdávat úplně. Lidé, kterým není jedno, co do svého těla přijímají, by však českou klasiku měli zařadit jen svátečně.
Příjemným řešením může být také odlehčená verze českých jídel. Například pokud nechcete odmítnout nedělní knedlo-zelo-vepřo u babičky, můžete alespoň vynechat omastek nebo si dejte pouze maso se zelím. Stejně tak maso jen s různými omáčkami bez knedlíků si nemusíte nijak vyčítat. Na internetu najdete spoustu receptů českých jídel v odlehčené, zdravější verzi. Pokud je tedy vaření na vás, můžete se inspirovat právě tam.
Ulehčete svému organismu
Ulehčit tělu můžete nejen změnou jídelníčku, ale také celkovou úpravou návyků. Není nutné hned každý den věnovat hodinu nějakému sportu. Stačí i malé úpravy jako například:
- chodit včas spát,
- vstávat v podobnou dobu,
- vyhýbat se telefonu před ulehnutím a po probuzení,
- více chodit či
- dodržovat pitný režim.
Milovníci tabáku, kteří si bez nikotinu nedokáží představit den, mohou klasické výrobky nahradit moderními alternativami. Elektronická zařízení na zahřívání tabáku typu PULZE jsou méně škodlivá pro uživatele i okolí.
PULZE zařízení má navíc možnost volby intenzity zahřívání. Pokud máte raději intenzivní chuť, zvolíte si zahřívání na vyšší teplotu. Pokud je vám příjemnější jemnější, zahřejete náplň na teplotu nižší. Nízká teplota je praktická rovněž pro ty, kteří se chtějí zbavit své závislosti na nikotinu, ale nedokáží přestat úplně.
Autor: Elena Gotfried