Pustili jste se do rekonstrukce domu a přemýšlíte, jaké vytápění zvolit? V současné době hraje prim to podlahové. Určitě je to i díky jeho výhodám, které nabízí. Má cenu si ho pořídit?
Výhody podlahového vytápění
Při volbě způsobu vytápění domu je třeba zvážit všechny možnosti, jež se nabízejí. Můžete si pořídit klasické radiátory a ústřední topení s plynovým kotlem nebo kotlem na dřevo. V pasivních a nízkoenergetických domech se však dává přednost podlahovému vytápění, a to buď teplovodnímu, nebo elektrickému. Oproti klasice to nesporné výhody, spočívající především v sálavém teple, které toto topení vyzařuje. Je mnohem příjemnější, teplota v místnosti je rovnoměrněji rozložená, po podlaze je příjemné chodit, protože hřeje a není studená. Obvykle se používá v kombinaci s tepelným čerpadlem, nebo kondenzačním plynovým kotlem.
Jak se podlahové vytápění staví?
Základem podlahového vytápění jsou teplovodní trubky v podlaze, jež rozvádějí teplo. Většinou bývají vyrobené z mědi, v kombinaci plastu a hliníku nebo jen z plastu. Jestliže se rozhodnete pro vytápění elektřinou, pak v podlaze budou místo trubek topné kabely, topné rohože nebo topné folie. Aby všechno fungovalo, jak má, je nutné vytvořit vhodné podmínky v samotné podlaze. Možná se zeptáte, jestli je lepší anhydrit, nebo beton. Zde se jako ideální nabízejí lité podlahy, které perfektně vyplní prostor mezi trubkami a jejichž instalace je snadná a rychle hotová.
Realizace lité podlahy v rodinném domě zabere obvykle maximálně jeden den. Navíc je možné již následující den po nich chodit a po pěti dnech lze podlahu zatížit. Navíc odpadá nepříjemný úklid prachu a dalších nečistot, které jsou u použití betonových podlah, kde je ještě nutné použít i zpevnění armovací sítí.
Při realizaci podlahového vytápění jednoznačně vyhrávají lité podlahy. Ceník práce je k dispozici na webových stránkách společnosti, která se tímto zabývá.