Na českém trhu existuje několik typů společností, z nichž jednou z nejvyužívanějších je společnosti s ručením omezením (zkratkami též s.r.o., spol. s r.o.). Pokud chcete takovou společnost založit, budete si muset projít poměrně náročnými administrativními kroky – nebo využít speciální společnosti, které to za vás za úplatu udělají. Pomoci vám může také právník, který se orientuje v obchodním právu.
Společenská smlouva
Při založení společnosti s ručením omezeným bude zapotřebí sepsat Společenskou smlouvu (v případě více majitelů) nebo Zakladatelskou listinu (majitel je jen jeden). V ní jsou uvedeny všichni společníci, jejich podpisy, název společnosti, její sídlo, výše základního kapitálu, správce vkladu a případně také předmět podnikání.
Složení základního kapitálu
Společníci musí složit finanční částku (hotově nebo na účet), a to ve společné výši minimálně 200 000 Kč, což se považuje za minimální částku základního kapitálu. Jeden společník přitom může vložit minimální částku pouze 1 Kč. Ty se stávají majetkem společnosti.
Získání živnostenského oprávnění
Živnostenské oprávnění nezískávají pouze fyzické, ale také právnické osoby, mezi které patří i společnost s ručením omezením. Po splnění prvních dvou kroků pak následuje návrh na zápis do Obchodního rejstříku – a v tomto okamžiku už je třeba doložit, že máte oprávnění k podnikání (to je živnostenský list, koncese a další.
Zápis do Obchodního rejstříku
Úředně ověřený návrh na zápis do Obchodního rejstříku musí být podepsán jednateli a doručen rejstříkovému soudu. Teprve poté je smlouva zapsána do Obchodního rejstříku a má povinnost vést účetnictví.
Přihlášení u finančního úřadu
Posledním krokem je přihlásit se na místně příslušném finančním úřadě k dani z příjmu právnických osob. Toto je povinnost, kterou má každá nově vzniklá společnost.