Zútulnit svůj interiér můžete mnoha způsoby. Zatímco někteří sází na garnýže a záclony, jiní dávají přednost pokojovým rostlinám. My jsme zastánci obojího. Dekorační látky zavěšené v oknech jdou s pokojovkami ruku v ruce. Zejména tedy s dracénou, která je vhodná i pro začínající pěstitele. Pojďme si ji blíže představit.
Dracéna je oblíbenou pokojovou rostlinou
Mezi pokojovými rostlinami bychom jenom stěží hledali rostlinu, která je populárnější než dracéna. Jen málokdo ale ví, kde má pokojovka své kořeny (a to sídlí v každé druhé domácnosti). Její kořeny bychom hledali na Madagaskaru, její název pak pochází ze starověkého řeckého slova drakaina, které ve volném překladu znamená dračice.
Zatímco dnes se jedná ryze o pokojovku, v minulosti se pryskyřice z jejích stonků používala jako zubní pasta, barvivo nebo jako lék. Dneska si nachází cestu spíše do výrobního průmyslu, kde se využívá při světlotisku.
Existuje několik druhů
Dracéna je mezi námi dlouhá staletí. Bylo by proto mylné se domnívat, že existuje jenom v jednom jediném provedení. V současné době rozeznáváme víc jak sto druhů. Zatímco některé odrůdy se pěstují jako pokojové rostliny, jiné jsou určeny pro venkovní pěstování. Mezi vůbec nejoblíbenější a nejvíce pěstované patří dracéna voňavá nebo dracéna lemovaná.
Pěstování zvládne i začátečník
Už také bylo zmíněno, že tento druh pokojových rostlin zvládne vypěstovat i začátečník. A je to opravdu tak. Umístěte ji na vhodné stanoviště (ne na přímé slunce), pravidelně ji zalévejte (rostlina trpívá nedostatkem vlhkosti) a přesaďte ji do vhodného květináče, který bude mít takzvané drenážní otvory. Ty umožňují půdě mezi zavlažováním částečně vyschnout, což je pro dracénu dobrá zpráva.
Dracénu je vhodné sem tam hnojit, a to ideálně v období vegetačním čili od března do září.