Chutné a zdravé lískové oříšky

lískové oříšky

Ořechy jsou obecně zdrojem mnoha živin, vitamínů, minerálů, tuků a pyšní se vysokým obsahem bílkovin. Plody lísky obecné rostou hodně i v naší republice a jsou vyhledávané pro svou výbornou nasládlou chuť.

Zdravotní plusy lískových ořechů

I když mají lískové oříšky vysokou kalorickou hodnotu, neváhejte si je zařadit do jídelníčku. Do těla tak například dostanete vitamín E, vitamín B6, hořčík, měď, mangan, fosfor, kyselinu listovou a jiné prospěšné látky. Obsahují také mnoho antioxidantů a výrazně se tak snižuje riziko oxidačního stresu. Antioxidanty se nacházejí především ve slupce. Vaše srdce vám také moc poděkuje, jelikož díky pravidelné konzumaci se přispěje k vylepšení hodnot krevního tlaku, sníží se hladina cholesterolu, triglyceridů a špatných hladin LDL cholesterolu. Pomáhají také snižovat záněty v těle, ale v tomhle případě se oříšky musí doplnit i dietou zaměřenou na nízký obsah kalorií. Jde o dobrý zdroj vlákniny, čímž se podporuje pravidelný pohyb střev a zároveň se předchází zácpě. 

Lískooříškové pochutnání

Oblíbili jste si oříšky syrové, upražené nebo mleté? Všechny způsoby se hodí ke konzumování. Nejčastěji se lískové oříšky přidávají do vánočního cukroví, do buchet a koláčů. Celé, sekané a mleté se využívají ke zdobení dortů a jiných sladkých dobrot. Doma si můžete snadno připravit oříškové máslo. Stačí vzít máslo, které utřete v misce a vytvarujete z něho váleček, nebo několik menších válečků. Posléze je obalíte v mletých oříšcích a nakrájíte na kolečka. Tímto způsobem podáváme k pečivu či k různým druhům sýrů. Neobsahují lepek, proto je lze využívat i do receptů pro jedince s celiakií nebo alergií na lepek a pšenici. Určitě je využijte jako malou svačinku, přidávejte si je do cereálií, jogurtů a salátů. Doporučuje se ořechy na minimálně sedm hodin namočit do osolené teplé vody. Takto se zbaví nežádoucích látek a nebudete čelit trávicím potížím a bolestem břicha.