Unikátní technologie 3D tisku našla své uplatnění ve všech oborech. Používá se v lékařství, v průmyslových odvětvích i ve stavebnictví. Pomocí 3D tisku už můžete už postavit dům, vytisknout si plně funkční boty a luxusní cukrovinky. 3D tisk si pomalu získává každého, kdo něco vyrábí, nebo vyrábět chce. Skvěle se totiž hodí nejen na produkci finálních výrobků a součástek, ale především modelů a prototypů.
Máte-li vizi, zhmotněte ji!
Hodně lidí je kreativních, něco tvoří, mají obchodního ducha, skvělý nápad na výrobu produktů, které by se mohly prodávat či někomu pomáhat. Nejlepší cesta, jak získat model takového produktu, je právě 3D tisk. Pomocí něj dostane vaše idea pevné obrysy.
Jak funguje 3D tiskárna
Pokud chcete vytisknout produkt, je potřeba mít elektronickou verzi modelu. 3D tiskárna vytvoří z digitální předlohy fyzický model. Funguje způsobem, že se na sebe vrství materiál buď tavením, nebo spékáním. Nevznikají tím žádné odpady a dá se takto vyrábět nekonečné množství tvarů.
Dnes už existuje spousta stolních tiskáren, které si můžete domů pořídit i vy. Často se kupují také do škol a pořizují si je i firmy. Je však důležité si uvědomit, že cena není nijak nízká, budete potřebovat spoustu materiálu, naučit se s tiskárnou pracovat a umět se o ni také náležitě starat. Není nejlevnější záležitostí, i když určitě ne nedostupná.
Pokud potřebujete jednorázový prototyp nebo ukázkový model produktu, který chcete vyrábět v malém množství pouze jednou, nevyplatí se vám 3D tiskárnu vlastnit, ale pouze využít jejích služeb ve specializovaném studiu.
Kolik vás bude tisk stát?
Cena za 3D tisk se nedá jen tak jednoduše určit z přiložené fotografie nebo obrázku. Tisková studia je dokážou stanovit až na základě hotových počítačových 3D dat. Proč? Každý takový výrobek je velmi individuální, má jiný objem materiálu, zabere jinou dobu na výrobu. Někdy se musí změnit materiál či zvolit specifická technologie, aby byl produkt stoprocentní, což jeho cenu zvyšuje.
Lahůdka na závěr: co je 3D pero?
Možná jste už někde zaslechli pojem 3D pero. Zatímco je 3D tiskárna sofistikovaný stroj, který „naprogramujete“ a on vám precizně vyrobí produkt, který po něm chcete, 3D pero je spíše určeno pro kreativce, lidi upřednostňující manuální výrobu a je to i zábava pro větší děti. 3D perem totiž tvoříte vlastníma rukama. Také zde probíhá tavení a následné tuhnutí vrstev, což nedělá stroj, nýbrž vy a „pistole“ kterou držíte v ruce. Možná byste se divili, ale i tento nástroj využívají strojní firmy i profesionální umělci.
Možnosti 3D tisku se zdají být ohromné, a pokud jednou jeho kouzlo objevíte, budete se ptát, jak se takové věci vlastně dělaly dřív.