Přejděte na vytápění dřevěnými peletami. Ročně ušetříte i několik tisíc korun

Dřevěné palety

Vytápění rodinného domu je vždy otázkou peněz. Energie jsou obecně nejdražší položkou v rozpočtu rodin. Jejich cílem proto bývá ušetřit a hledat nejlepší řešení. Dá se to zvládnout i přechodem na jiný typ vytápění svého domova. Jednou z možností jsou dřevěné pelety. Proč právě ony a v čem tkví jejich hlavní výhoda?

Topivo, které šetří přírodu

Slovo ekologické se v současné době skloňuje ve všech pádech a je snaha nahradit neekologické možnosti vytápění těmi, které přírodu šetří. Dřevěné pelety jsou jednou z nich. Vyrábějí se lisováním z odpadu, který vzniká při zpracování bukového a dubového dřeva. Jedná se tedy o přírodní produkt, k jehož výrobě není použitá žádná chemická látka. 

Při jejich spalování pak nevznikají škodliviny, jež by znečišťovaly životní prostředí. S tím také souvisí to, že komín se nezanáší dehtem a zůstává čistější. Je určitě dobrým nápadem spotřebovat zbytky dřeva na ekologické topivo. Takto nic z přírody nepřijde nazmar a vše se zužitkuje ku prospěchu člověka. 

Pelety patří na suché místo

Dřevěné pelety mají standardizovaný tvar. Lisují se do válečku, jehož délka je asi 45 milimetrů a tloušťka se pohybuje okolo 6 až 20 milimetrů. Ročně jich běžný rodinný dům spotřebuje na pět tun, nízkoenergetický si vystačí jen se jednou nebo dvěma tunami pelet. Ty je třeba pochopitelně někde uskladnit. Mělo by to být na suchém místě – třeba ve sklepě blízko kotelny. Pokud by totiž pelety navlhly, rozpadly by se a už by nebyly k užitku. 

Jednu tunu pelet je možné přitom uložit v místnosti o velikosti asi 2 × 2 × 2,3 metru, s čímž je nutné počítat, pokud se rozhodnete jimi topit. Na druhé straně vám odpadne spousta práce se štípáním polínek a přípravy dřeva. V tomto ohledu dřevěné pelety vyhrávají na celé čáře. 

Jděte s dobou. S dřevěnými peletami bude radost topit ve vašem domě.