Gramofony si získávají stále větší popularitu nejen mezi zkušenými audiofily, ale také mezi běžnými lidmi, kteří si chtějí občas poslechnout svou sbírku starých desek. Gramofon nabízí posluchačům neuvěřitelně věrný přednes zvuku, který je téměř nerozeznatelný od živého hudebníka. Tato dokonalost je způsobena faktem, že gramofonové desky, na rozdíl od digitálních přehrávačů, ukládají záznam zvuku analogově, to znamená bez zkreslení.
Díky tomu jsou však jak gramofony, tak desky, velmi náchylné na mechanické poškození. Zejména v případě, že jste začátečníci a s gramofony dosud nemáte dostatek zkušeností, přečtěte si, jak gramofon správně používat.
Jednoduchý návod na použití gramofonu
1. Zvedněte vaši vinylovou gramodesku za její okraje, aby se mastnota a prach z vašich rukou nedostaly na povrch desky se záznamem. Jakékoli, byť malé znečištění může negativně ovlivnit kvalitu zvuku.
2. Opatrně položte desku na talíř gramofonu, aby hrot zapadl do středu desky.
3. Vyberte vhodnou rychlost přehrávání, většinou je k dispozici 33 a 45 ot/min. Některé starší desky však vyžadují 78 ot/min, kterými ne každý přístroj disponuje.
4. Opatrně zvedněte raménko přenosky, a umístěte jej na vnější okraj záznamu. Snažte se záznam nepoškrábat.
5. Vychutnejte si poslech.
6. Jakmile záznam skončí, raménko opět zvedněte a desku opatrně uložte zpět do jejího obalu.
Jak bylo zmíněno výše, některé staré desky, vyrobené před rokem 1950, vyžadují k přehrávání 78 otáček za minutu. Pokud takové desky máte, zohledněte to již při koupi gramofonu, protože ne každý touto rychlostí disponuje. V současné době jsou k dispozici i automatické a poloautomatické gramofony. Ty poloautomatické na konci přehrávání samy zvednou přenosku, u jejich plně automatických kolegů je samočinné i spouštění přenosky na desku. Stačí pouze dát desku na gramofon, zmáčknout start a zabrat se do poslechu nádherných tónů vaší oblíbené hudby.