Kiteboarding – tip pro letošní léto

kiteboard

Stále rozšířenější aktivita mezi sportovci, ale přesto není tento název veřejnosti dost známý. Co to vlastně kiteboarding je? Jedná se o sport, který spočívá v jízdě po vodě na speciálním prkně, kterému se říká kiteboard. 

Velkou výhodou je, že se při tom využívá tažný drak, který vás po celou dobu jízdy tahá. Ve světě je tento sport také známý pod názvem kitesurfing.

Jedná se o jednu z mnoha variant powerkitingu, což jsou sportovní aktivity, při kterých se k pohybu člověka používá tažný drak. Pod powerkiting řadíme například snowkiting, při kterém je člověk tažen na sněhu. Dalšími variantami jsou landkiting nebo buggykiting.

Historie kitesurfingu

Úplně první pokusy o využití tažného draka byly zaznamenány už ve 13. století v Číně. Na začátku 19. století se britský vynálezce George Pocock snažil využít tažného draka jako pohon vozidel a lodí. V 70. letech 20. století přišla na trh novinka, a to výroba šňůr, které díky své lehkosti a pevnosti podpořily možnosti řízení draků.

Kiteboarding je jeden ze sportů, které se docela rychle vyvíjí. V roce 1998 tomuto sportu holdovalo jen pár desítek nadšenců, nebyl moc známý a oblíbený. Postupem času se ale počet kitesurferů zvyšoval a v roce 2006 je jejich počet odhadován zhruba na 150 000 – 200 0000.

Díky technickým vymoženostem se tento sport stává bezpečnější a dostupnější. V rámci kitesurfingu vznikly už dokonce samostatné disciplíny, jako jen například wake style, Freestyle, speed nebo race.

Výbava pro kiteboarding

Základem tohoto sportu je tažný drak, který člověka uvede do pohybu. Drak na kite je vyrobený ze speciálního materiálu a vytvarovaný do určitého tvaru tak, aby splňoval určité letové vlastnosti.

Druhá věc je trapéz na kitesurf, což je úvazek, který má člověk kolem těla a je k němu připevněn drak. Existuje několik variant, vybrat si můžeme trapéz bederní nebo sedací, který má smyčky kolem stehen.

kite

Jako další potřebujeme kiteboard, což je dřevěná nebo kompozitová deska, součástí, které je i vázání na nohy. Kiteboardy rozlišujeme jednosměrné, které mají rozlišenou špičku a patu na první pohled. Mohou být také obousměrné, kdy jsou souměrné. Tvary a velikosti závisí na schopnostech jezdce, stylu jízdy, povaze vody a síle větru.

Co se týká bezpečnosti, sportovcům by neměla chybět ochranná přilba na hlavu. Jako další bezpečnostní prvek se doporučuje protinárazová vesta, která chrání horní část trupu, snižuje riziko vyražení dechu nebo poranění žeber. 

Důležitá je také šňůra board-leash, která spojuje prkno s nohou jezdce a brání tak v případě pádu uplavání prkna. 

Drak na kite

Dále se doporučuje mít u sebe bezpečnostní nůž, který případně použijete pro přeřezání šňůr při jejich zamotání. Často se také používá neopren, který brání tělo před kombinací větru a studené vody nebo před žahavými živočichy.

Kde můžu kiteboarding vyzkoušet?

Existuje už hodně školy, které se na tuto aktivitu zaměřují. Vybrat si můžete z jednodenních až týdenních kurzů. Kratší varianty jsou časté u nás v České republice, nejčastěji se jezdí na jižní Moravu. Na delší kurzy můžete vyrazit do zahraničí, nejčastěji školy jezdí do Egypta, Německa nebo Řecka. Další informace o kiteboardingu najdete na blogu Mysticstore.cz.