Chystáte se na výkup automobilu za hotové a rovnou byste si z autobazaru rádi odvezli zánovní vůz? V tom případě čtěte dál, protože jsme pro Vás připravili přehled kroků, které bývají lidmi často opomíjeny. Díky tomu budete vědět, jak při výběru staršího vozu postupovat, co vše ověřit a koho si přizvat na pomoc.
Nastavení rozpočtu po výkupu automobilu za hotové
Podepsali jste kupní smlouvu, od výkupčího dostali peníze a všechny je plánujete použít na koupi ojetiny? V tom případě děláte chybu, protože byste si nejprve měli vhodně nastavit rozpočet.
NASTAVENÍ ROZPOČTU
- Již z povahy nákupu ojetého vozu vyplývá, že má jistá opotřebení, bude vyžadovat servis a údržbu.
- Počítejte s náklady na registraci vozu a povinné ručení. Zohledněte také, jestli nebude nutné pořídit nové brzy, pneumatiky apod.
- Z toho důvodu byste neměli na nákup vozu vynaložit všechny peníze, ale naopak si nechat dostatečnou finanční rezervu stranou. Ta by měla být ve výši alespoň 25 % z hodnoty kupovaného vozu.
Jak následně ušetřit na pohonných hmotách.
Tip pro Vás: Vyhněte se zbytečným nákladům na opravy a ojetý vůz vybírejte rovnou s odborníkem, který případné závady a opotřebení rychle odhalí a sdělí Vám, kolik budete muset vynaložit na opravu.
Správný výběr značky a modelu vozu
Internet je plný recenzí ojetých vozů a také informací o tom, jak se hodnota vozu u standardních a prémiových značek v čase snižuje, ale přesto se stává, že lidé odjíždějí z bazaru s rizikovými vozy, nebo za ně zaplatí nepřiměřeně vysoké částky.
JAK POSTUPOVAT PŘI VÝBĚRU
- Projděte si recenze dostupné na internetu. Pokud nenajdete hodnocení konkrétního modelu, alespoň tím zjistíte, na jaké faktory se zaměřit.
- Přizvěte si odborníka, který auto prohlédne.
- Absolvujte zkušební jízdu, při které ověřte jízdní vlastnosti i funkčnost výbavy.
- Nenechte se v autobazarech zlákat nízkou cenou a prověřte, s jakým vozem máte tu čest.
Při koupi ojetiny nepodléhejte emocím, ale řiďte se rozumem
- I za předpokladu, že se Vám delší dobu nedaří vysněný vůz najít, nesnažte se celý proces urychlit. V budoucnu byste na to doplatili.
- Před tím, než půjdete vůz vybírat, si sepište seznam požadavků. U každého automobilu následně bod po bodu zjistěte, jestli splňuje vše, co od vozu očekáváte. Pokud tomu tak není, nechte toto auto být a hledejte dál.
- Nechte si vždy poradit od odborníků, které si k nákupu auta přizvete. I když se Vám auto sebevíc líbí, vyslechněte rady, které Vám do budoucna mohou ušetřit velké výdaje.
Zkontrolujte si VIN kód daného auta
Ověříte, do jaké míry se informace uvedené v inzerátu shodují s realitou.
CO VŠECHNO ZJISTÍTE
- Kdy a kde byl automobil vyroben.
- Jaká byla původní barva karoserie.
- S jakou výbavou byl vůz vyroben.
- Servisní historii.
- Je majetkem leasingové společnosti.
- Evidenci v databází kradených vozů Policie ČR.
Zcela zdarma si můžete VIN kód ověřit na informační platformě zde.
Z článku jste zjistili, podle jakých pravidel postupovat a jakým chybám se vyvarovat, pokud plánujete nákup ojetého vozu. Teď už víte, proč je nutné si na samotném začátku stanovit rozpočet, ve kterém byste měli zohlednit i náklady na servis a údržbu. Nezbytné je prověřit vůz, který chcete zakoupit. Vždy je lepší mít sebou odborníka, který prověří technický stav. Na internetu si můžete přečíst i množství recenzí ojetin, které jsou často v bazarech vystaveny, ale vy byste se jim měli vyhnout obloukem. Dozvěděli jste se také, kde a jak si vůz můžete sami rychle a zdarma ověřit. Závěrem doporučujeme telefonicky vždy ověřit dostupnost vybraného vozu. Autobazary mohou mít v nabídce auta, která jsou již prodaná, nebo zamluvená pro vážné zájemce. V takovém případě se mohou spoléhat, že Vás přesvědčí ke koupi vozu jiného. Zjistěte, kdo je povinen hradit silniční daň.
Vybíráte ojetý vůz vždy v autobazaru, nebo preferujete soukromou inzerci?