Alfou a omegou herního notebooku je vysoký výkon – výkon procesoru, grafická karta a dostatečná operační paměť, která zvládne i ty nejnáročnější hry.
Dobře nadupaný notebook na hry však nemusíte využívat jen ve volný čas, skvělé uplatnění najde i pro různé náročné profese, jako je programování, projektování, návrhy 2D nebo 3D modelů, v reklamě atd. A výhoda? Samozřejmě mobilnost, možnost hrát či pracovat kdekoli a kdykoli.
Co chtít po dobrém herním notebooku? Grafickou kartu
A ne ledajakou. Grafický karta by měla mít vlastní paměť, tedy měla by být samostatná, dedikovaná. Ta na rozdíl od integrované karty zvládne výrazně náročnější úkoly, ať už herní nebo pracovní. Jde tedy o minimum 2 GB, byť čím více tím lépe, tedy 4 nebo 8 GB je už opravdu super.
Procesor hraje svou roli
INTEL nebo AMD. Těžko říct, který je lepší, asi s žádným neuděláte chybu, ale INTEL je rozhodně rozšířenější. Opět platí čím větší číslo, tím lepší, tedy procesory Intel Core iX (3, 5,7) s dodatkem U nebo s lepším Q na konci. Aktuálně se vyrábí i procesory Intel Core i8 a výše ale na ty zatím v běžném notebooku příliš nenarazíte.
Operační paměť
Nechoďte pod 8 GB. Operační paměť samozřejmě můžete u většiny herních notebooků rozšířit, takže pokud do budoucna plánujete upgrade, ověřte si možnost navýšení. To u procesoru nebo grafické karty nejde.
Cena – většinou nejdůležitější parametr
Všechny nadstandardy oproti běžným „kancelářským“ přístrojům se samozřejmě zhodnocují. Určitě lze koupit notebooky kolem 25 tisíc, které jsou vhodné na více náročné hry nebo solidnější modelovací program, jako jsou například řada Lenovo IdeaPad Y50-70 Touch.
Celkově si lépe (především díky životnosti) stojí prémiové značky, jako zmíněné Lenovo, Dell, HP, Fujitsu nebo třeba Panasonic.
Notebooky v ceně kolem 35 tisíc si poradí už se všemi hrami, které jsou současně na trhu, ideální procesor je např. Intel Core i5Q, paměť 16 GB, grafická karta s 4 GB pamětí.
Vyšší ceny, to už je dokonalost, to už se dostáváme do herního nebe, které ale nemusí být nedosažitelné i pro ty, co si takto vysoké částky za luxusní notebook nemohou dovolit, přesto by jej chtěli. Jaké je tedy řešení?
Repasované notebooky
Nadmíru kvalitní notebooky lídrových značek, u kterých je jistota, že vydrží třeba i 10 let bez jakéhokoli problému, se jednoduše repasují. Repasovaný herní notebook se prodává za zlomek původní ceny (sleva i 60 %), přitom si zachovává kvality stroje pořízeného původně za vyšší řády desítek tisíc korun.
Takové herní nebo manažerské notebooky jsou vystavěné pro náročnější uživatele a jsou velmi odolné. Každý notebook je vyčištěn, otestován, jsou mu vyměněny opotřebované součástky (třeba klávesnice) a jsou dále prodávány.
Drahé vnitřní komponenty (procesor, paměť, kvalitnější displej, základní deska a podobně) zůstávají původní nebo se vymění. Jediné vady mohou být případné škrábance na povrchu, způsobené opotřebením, ale obvyklé nejsou.
Velkou výhodou je 12 měsíců záruka (kterou je možné i prodloužit), životnost stroje zůstává dalších mnoho let. Počítače jsou vyzkoušené a zároveň šetří životní prostředí.
Prohlédněte si nabídku repasovaných herních i běžných notebooků na stránkách incomputer.cz