Nejkrásnější slovenské národní parky, které stojí za vidění

Tatry

Cestování si získává stále více příznivců. Mnoho lidí začíná více prozkoumávat svůj kraj, zemi a pořizuje si turistické průvodce, kde se najdou skvělé tipy v nejbližším i vzdálenějším okolí. Patříte k milovníkům přírody? Potom nevynechte ani Slovensko, kde vás upoutá neodolatelná krása národních parků.

Štrbské Pleso

Tatranský národní park s dlouhými hřebeny a dolinami

Tatry vám nabídnou jedinečné scenérie velehor. Spatříte horské hřebeny s pestrými rostlinami, zajímavé vzácné živočichy, rozeklané štíty a jedinečné výhledy na krajinu. K největším lákadlům patří různé pěší túry. Pakliže chcete zajít někam s dětmi, vyzkoušejte vodopády Studeného potoka. Jde o celkem snadnou túru, kde si však musíte dávat pozor na divokou vodu. Na Hrebienok se dostanete z různých míst, často je volbou pěší cesta podél lanovky. Půjdete Tatranskou magistrálou a z rozcestí nad Starolesnianskou polanou odbočíte ke staré Rainerově chatě, kde se občerstvíte. Vodopády objevíte v délce přibližně kilometr a půl. Tvoří je Malý vodopád, Skrytý vodopád, Veľký vodopád a Dlhý vodopád. Můžete si dopřát i náročnější túry s horskými vůdci. Zajímavým vrcholem je Kežmarský štít, kam nevede turistické značení, ale po výstupu uznáte, že to za ten rozhled rozhodně stálo. Cesta začíná buď u lanovky na Skalnaté pleso, anebo u Chaty pri Zelenom plese. Tatry vám stále nabízejí něco k obdivování, proto si najděte ubytování ve Vysokých Tatrách, abyste zde strávili více dní.

Slovenský ráj

Národní park Slovenský ráj láká turisty

V současné době jedno z nejnavštěvovanějších míst Slovenska se dostalo do obliby hlavně díky zpřístupnění divočiny žebříky a dalšími jistícími pomůckami. Projdete tu však i mnohými turistickými trasami, na kterých se vám nabídnou zvláštnosti vodopádů, hlubokých kaňonů, roklin a jiných přírodních zajímavostí. Co navštívit? Jeskyně Slovenského ráje vás nalákají třeba na jedinou turisticky přístupnou Dobšinskou ledovou jeskyni. Zaledněné bývají pouze vstupní části, kam se dostává vnější chladný vzduch. V zadních prostorech uvidíte zvětralé krápníkové útvary. Ledová výzdoba se tvoří především na jaře. Jinde vás zase ohromí typické krasové planiny Glac, Geravy, Hanesová, Skala a Plec. K oblíbeným cílům patří roklina Suchá Belá, kde vás cestou čeká mnoho stupaček, můstků, lávek, žebříků či řetězů. Doslova se vám zatají dech, až budete zdolávat žebříky k Misovým vodopádům, které jsou tvořeny dvěma hlavními stupni a několika menšími kaskádami. Patnáct metrů vysoký Okienkový vodopád si prohlédnete, když se protáhnete dost úzkou průrvou ve skále.

Velká Fatra

Národní park Velká Fatra s okouzlujícími horami

Na Velké Fatře rovněž nasbíráte spoustu nových zážitků během treků, túr a na procházkách po turistických trasách. Kdo se rád podívá za historií, ať zkusí prozkoumat na strmém kopci zříceninu Blatnický hrad, který vznikl v druhé polovině 13. století. V současnosti je vstup jen na vlastní nebezpečí, proto si dávejte pozor, kam vstupujete, ale plochy na baštách vám poskytnou nádherný výhled. Harmanecká krápníková jeskyně se nachází v Kremnických a Starohorských vrších. V podzemí vznikly síně, chodby a dómy, které zdobí nejrůznější krápníkové útvary. Jiným tipem je Sklabinský hrad, který stojí na návrší nad obcí Sklabinský Podzámok. V uplynulých letech proběhly různé opravy, aby se sem snadněji vstoupilo. Podívat se můžete do zdejšího muzea, opéct si maso, nebo si jen tak odpočinout a vyfotit se na místě s historickou atmosférou. Nejvyšší vrchol Velké Fatry se jmenuje Ostredok o výšce 1 592 m. K dalším významným vrcholům náleží Krížna, Ploská, Čierny kameň, Jarabiná nebo Borišov. Romantikům se jistě zalíbí západy slunce z rozhledových bodů.