Průjmy patří mezi nejčastější zdravotní problémy lidí. Příčin může být skutečně hodně, například dietní chyba, alergie, užívání antibiotik, otrava toxiny v potravinách. Léčba se odvíjí podle toho, zda jde o infekční nebo neinfekční druh.
Průjmová onemocnění číhají na každého
Choroboplodné organismy mohou za nepříjemná infekční onemocnění trávicího traktu. Postihují jak žaludek, tak tenké a tlusté střevo i jícen. O průjmu se hovoří v případech, kdy se vyprazdňování řídké stolice uskutečňuje více než třikrát za den. především dochází ke ztrátě tekutin, které nutně doplňujte. Dospělý člověk by měl vypít alespoň tři až čtyři litry každý den. Při obtížích začněte s dietou, kdy nebudete příliš konzumovat tučná jídla a mléčné výrobky. Mezi nápoji preferujte nesycené minerální vody a černý čaj bez cukru. Sledujte, jestli vaše průjmová onemocnění trvají déle než čtrnáct dní. V tomto případě jde o chronickou formu a doporučuje se návštěva lékaře.
Pomoc na vylepšení trávení
Průjem vás mnohdy nepříjemně překvapí během dovolené, na cestách, ale i v zaměstnání. Pokud ho nedoprovází celková nevolnost, člověk si nějak poradí přírodními prostředky. Tradičně sáhne po jablku, banánu, vařené mrkvi, lehce stravitelných bramborách, lněných semínkách. Využívají se i další druhy dušené a vařené zeleniny, zejména petržel a celer. Fungují čaje z bylinných směsí na podporu střevní činnosti.
Léčba průjmu však často vyžaduje mnohem rychlejší řešení. Zkuste podpůrný a preventivní prostředek s obsahem probiotik nebo eubiotik. Hylak® forte se postará o obnovu rovnováhy střevní mikroflóry. Uleví od různých druhů trávicích potíží. Zbavíte se nejen průjmu, ale také křečí, nadýmání a zácpy. Oceníte ho během cest do exotických krajin. Obsažené účinné látky účinkují okamžitě a omezují další růst bakterií škodících ve střevě. Používání se hodí jak pro dospělé osoby, tak pro děti a kojence. Rozhodně ho nemíchejte s mlékem a mléčnými produkty, aby nedošlo k vysrážení metabolitů fyziologických bakterií. Bez lékařské konzultace se užívání povoluje až po dobu sedmi dní.
Jak se vyhnout střevní nákaze
Dovolená v exotické zemi se většinou stává skutečným strašákem, když si nebudete dávat pozor na to, co konzumujete. Během letních veder dodržujte pitný režim, ale volte pouze balenou vodu. Po otevření ji rychle spotřebujte, jinak se může kontaminovat nebezpečnými bakteriemi. Raději nejezte ovoce a zeleninu bez slupky. Plody nejprve omyjte balenou vodou a posléze je oloupejte. Také místní speciality způsobují potíže, protože naše trávení na ně není zvyklé. Led v nápojích umí nadělat také dost neplechy, proto si ho odpusťte, když si nepřejete trápit váš žaludek. Další rizika představují málo tepelně upravená masa, nepasterizované mléčné výrobky a nadbytek oleje v jídlech.