Kanalizace aneb co se děje pod povrchem

Pod Ostravou je 1043 km kanalizační sítě, která odvádí odpadní vodu od 288 tisíc obyvatel. Představte si, že by se něco zadrhlo a kanalizace by přestala fungovat tak, jak jsme zvyklí: automaticky a každý den.

Aktuální informace díky kamerám

O situaci pod zemí mají kompetentní zaměstnanci přehled díky monitorování kanalizace. Dostávají informace o výšce hladiny, rychlosti proudění, dokonce i o kvalitě odpadní vody. Dokumentují stav sítě, takže předcházejí haváriím a mohou dopředu plánovat různé práce, například frézování kanalizace tam, kde se potrubí už neúnosně zanáší.

Podle stavu kanalizační sítě také efektivně plánují investice do obnovy nebo opravy kanalizace. Likvidace havárií bývá technicky hodně náročná, proto je lepší vědět, co se děje pod povrchem a opravy poruch provádět dřív, než k havárii dojde.

Prevence a údržba zachraňuje miliony z městského rozpočtu

Vlastně si to ani neuvědomujeme. Na některé vymoženosti moderní doby jsme si tak zvykli, že nevidíme veškerou práci v pozadí. Na štěstí se v současné době o monitoring a čištění kanalizace téměř výhradně postarají stroje. Dnes už to není o lopatách ale o vysokotlaké technice, která dokáže nánosy v potrubí uvolnit, takže se usazeniny a ucpávky odplaví proudem vody.

Bez strojů už to nejde

Jak by to asi dole vypadalo bez strojů?

Naštěstí techniky, která nějak souvisí s kanalizací je docela slušná nabídka. Například na stránkách společnosti I.B.O.S. EU, a. s. najdete zařízení i příslušenství k celkové péči o kanalizační síť.

Firma není na trhu nováčkem, za 12 let působení v oboru a díky vysoké profesionalitě poskytuje své služby už ve 12 zemích. Je to také proto, že stále přicházejí s novými metodami, hledají účinnější řešení. Tím, že sledují technický vývoj a potřeby zákazníků, které následně promítají do výroby a inovací, zřetelně ovlivňují nabídku produktů a služeb v oboru.